Gösta Serlachiuksen Taidesäätiön kokoelmat : Ateneumin taidemuseo = Gösta Serlachius' Konststiftelses samlingar : Konstmuseet i Ateneum 7.3. - 13.4.1980 / Ateneumin taidemuseo ; [työryhmä Tuula Arkio, Maritta Pitkänen, Olli Valkonen]. - Helsinki : Suomen taideakatemia, 1980. - 64 s. : kuv. : mv. ; 25 cm


Lähde
Kirjava
Asiasanat
mesenaatit ; taide : keräily
Luokitus
taidemuseot : Suomi ; näyttelyt ; taiteen keräilijät
Kieli
suomi ; ruotsi
Sijoituspaikka
N STA nide 1979-80:1 42 ; N Gösta ; 708.2 Gösta (41338) ; Va (2 kpl)
Kohdehenkilöt
Aaltonen, Wäinö
Ahlstedt, Fredrik
Allori, Alessandro
Annala, Matti
Autere, Hannes
Bassano, Jacopo
Bassen, Bartholomeus van
Becker, Adolf von
Berndtson, Gunnar
Borovikovski, Vladimir Lukits
Brianchon, Maurice
Bril, Paul
Bäck, Yngve
Börjeson, Bror
Campidoglio, Michelangelo di
Cappele, Jan van de
Carlstedt, Birger
Cawén, Alvar
Churberg, Fanny
Collin, Marcus
Courbet, Gustave
Craesbeeck, Joos van
Duplessis, Joseph Siffred
Edelfelt, Albert
Eeckhout, Gerbrand van den
Ekman, Robert Wilhelm
Enckell, Magnus
Enckell, Torger
Ericsson, Henry
Fasolo, Giovanni Antonio
Favén, Antti
Finch, Alfred William
Finne, Gunnar
Fragonard, Jean-Honoré
Gallen-Kallela, Akseli
Goyen, Jan van
Greuze, Jean-Baptiste
Haapasalo, Johannes
Halonen, Pekka
Hals, Dirck
Helst, Bartholomeus van der
Hurme, Viljo
Janssens, Hieronymus
Järnefelt, Eero
Lastman, Pieter
Lauréus, Alexander
Lievens, Jan
Loarte, Alejandro de
Lundahl, Amélie
Lönnberg, William
Massys, Quinten
Moeyart, Claes Cornelius
Morone, Francesco
Munsterhjelm, Hjalmar
Mäkilä, Otto
Mäntynen, Jussi
Nelimarkka, Eero
Netcher, Caspar
Noordt, Jan van
Ollila, Yrjö
Oudot, Roland
Palma, Jacopo, nuor.
Pissarro, Camille
Ravesteyn, Jan van
Recco, Giuseppe
Repin, Ilja
Reynolds, Joshua Sir
Ribera, Jusepe de
Rissanen, Juho
Ruisdael, Jacob van
Runeberg, Walter
Ruokokoski, Jalmari
Ruysdael, Salomon van
Sallinen, Tyko
Schjerfbeck, Helene
Segerstråle, Lennart
Serlachius, Gösta
Simberg, Hugo
Sipilä, Sulho
Sorgh, Hendrick Maertensz
Sparre, Louis
Straet, Jan van der
Susenier, Abraham
Tenier, David I
Teniers, David II, Tintoretto, Jacopo
Thesleff, Ellen
Thomé, Verner
Ungern, Ragnar
Uotila, Aukusti
Wallenius, Otto
Vallgren, Ville
Vanni, Sam
Vecchia, Pietro Della
Velde, Adriaen van de
Wellens, Jan de
Vermeer, Barent
Westerholm, Victor
Weyden, Rogier van der
Wiik, Maria
Wikström, Emil
Vrancx, Sebastian
Wright, Ferdinand von
Wright, Magnus von
Zurbarán, Francisco de
Lisäkirjaukset henkilöistä
Kohdeyhteisöt