Notice: Undefined variable: search in D:\www\kirjava\bibliografia\bibliografiat.php on line 463


Finska konstföreningens matrikel vid mötet den 25 maj 1881. - Helsingfors, 1882 (Hufvudstadsbladets tryckeri). - 54 s.


Lähde
Kirjava
Luokitus
taidehistoria : kuvataide ; taidealan järjestöt : Suomi
Alue
Suomi
Aika
1880 ?
Kieli
ruotsi
Sijoituspaikka
Lukusali 705
Kohdehenkilöt
Ahlstedt, Fredrik
Ahrenberg, Jac
Backmansson, Matilda
Becker, Adolf von
Beckman, Anna
Benard, Helene
Berchem, Nicolaes (Claes)
Berndtson, Gunnar
Blankett, Charlotte
Brouwer, Adriaen
Brueghel, Jan
Canaletto
Churberg, Fanny
Courtois, Jacques
Cygnaeus, Fredrik
Danielson-Gambogi, Elin
Dannholm, Ludvig
Decker, Theodor
Dietrich, Christian
Domenichino
Dyck, Antoon van
Edelfelt, Albert
Eklund, Johan Erik
Eklund, Oskar Vilhelm
Ekman, Robert Wilhelm
Elving, Ester
Eriksson, Anna
Eriksson, Jenny
Estlander, Carl Gustaf
Fagerlund, Helmi
Falkman, Severin
Favorin, Berndt
Forsblom, Johan
Forsman, Aline
Forsström, Olga
Frang-Pahlama, Felix
Frosterus-Såltin, Alexandra
Fuchsender
Fyt, Jan
Gorbatoff, Natalia
Granstedt, Hilda Eloise
Greuze, Jean-Baptiste
Grund, Norbert
Grunér, Alma
Hagelstam, Karl Viktor
Hamilton, Charles William
Heem, Jan Davidsz. de
Heideken, C. J. von
Holbein, Hans
Holmberg, Ida
Holmberg, Tekla
Holmqvist, Jenny
Hovingska fonden
Ignatius, Aina
Jahn, Carl
Jansson, Axel Karl
Jansson, Karl Emanuel
Keinänen, Sigfrid August
Kleineh, Oscar
Lagerqvist, Anna
Lampen, Anna
Lilius, Jenny
Liljelund, Arvid
Lindfors, Elin
Lindholm, Berndt
Lundahl, Amélie
Mengs, Anton Rafael
Molyn, Pieter
Munsterhjelm, Hjalmar
Muukka, Elias
Myllynen, Antti
Neer van der
Nilsson, Hilma
Nordlund, Elin
Nordström, Anna Agnes
Ostade, van
Panelius, Amanda
Petroff, Oskar Alexander
Poelenburg, Cornelius
Pynacker, Adam
Rembrandt van Rijn
Reuter, Leontine Lydia
Ritz, Axel Hjalmar
Rotta, Antonio
Rubens, Peter Paul
Runeberg, Walter
Ruysdael, Jacob
Ruysdael, Salomon
Ryselin, Anna
Rönnberg, Hanna
Sandell, Ida
Schjerfbeck, Helene
Scholander, Fr. W.
Schultén, Hugo af
Sederholm, Albert Konstantin
Silfverberg, Ida
Sjöstrand, Carl Eneas
Sjöström, Frans
Slingeland, Pieter van
Soldan, Alma
Soldan, Augusta
Soldan-Brofeldt, Venny
Sourander, Emma
Stenberg, Johan Erland
Sterenius, Irene
Stigzelius-de Cock, Julia
Sundbäck, Hilda
Sundell, Thure
Sundroos, Hilma
Särkelä, Eveliina
Takanen, Johannes
Teniers, David
Topelius, Zacharias
Uotila, Aukusti
Urbin, Constance
Vaenerberg, Thorsten
Vallgren, Ville
Watteau, Antoine
Weckman, Hanna
Wenell, Angelica Gustava
Wennerström, Emilia
Wepsäläinen, Gustaf
Westerholm, Victor
Weurlander, Fridolf
Wiik, Maria
Wouverman, Philip
Wrede, Casper
Wright, Ferdinand von
Wright, Magnus von
Wyk, Jan
Wynants, Jan
Kohdeyhteisöt