Finska konstföreningens matrikel för 1903. - Helsingfors, Helsingfors Centraltryckeri 1904. - 85 s.


Lähde
Kirjava
Luokitus
taidehistoria : kuvataide ; taidealan järjestöt : Suomi
Alue
Suomi
Aika
1900 ?
Kieli
ruotsi
Sijoituspaikka
Lukusali 705
Kohdehenkilöt
Ahlstedt, Fredrik
Ahrenberg, Jac
Ahrenberg, Signe
Almberg, Emil
Arborelius, Olof
Backmansson, Hugo
Biese, Helmi
Blomstedt, Väinö
Brummer, Armas
Cedercreutz, Emil
Corot, Jean-Baptiste Camille
Cygnaeus, Fredrik
Dahlström, Oskar
Danielson, Carl
Danielson-Gambogi, Elin
Edelfelt, Albert
Ehrström, Eric O. W.
Eibenschutz, Maria
Ekman, Robert Wilhelm
Enckell, Magnus
Engberg, Gabriel
Estlander, Carl Gustaf
Falkman, Severin
Favén, Antti
Federley, Alex
Finch, Alfred William
Flodin, Hilda
Forselles, Sigrid af
Forselles-Schybergson, Anna af
Forsström, Fr.
Frosterus-Segerstråle, Hanna
Gallen-Kallela, Akseli
Gebhard, Albert
Genetz, Meri
Gesellius, Herman
Grönqvist, Gustaf Hjalmar
Haapasalo, Johannes
Halonen, Eemil
Halonen, Pekka
Haltia, Kaarlo
Hausen, Werner von
Heickell, Arthur
Heikkilä, Kustaa
Heino, Onni
Heiska, Jonas
Hovingska fonden
Hämäläinen, Matti
Hämäläinen, Väinö
Höijer, Theodor
Ilmoni, Ingeborg
Jahn, Anna
Jahn, Carl
Juselius, Elsa
Järnefelt, Eero
Kallstenius, Gottfrid
Karsten, Johan
Keinänen, Sigfrid August
Kleineh, Oscar
Knutson, Johan
Kortman, J. E.
Kuittinen, Hilja
Kyyhkynen, Juho
Lagerborg, Hjördis
Lagerstam, Berndt
Lietsalo, Adolf
Liipola, Yrjö
Liljelund, Arvid
Lindeblom, Antti
Lindfors, A.
Lindgren, Armas
Lindholm, Berndt
Lindroos, Ludvig Hjalmar
Lundahl, Amélie
Lydén, Edwin
Löfgrenska fonden
Löppönen-Kauhanen, Anna Aleksandra
Malmberg, Viktor
Malmström, Tyra
Martin, Willehad
Mechelin, L.
Meunier, Constantin Émile
Meunier / Muenier, Jules
Meurling, Karl
Munsterhjelm, Alarik
Munsterhjelm, Hjalmar
Muukka, Elias
Nordenswan-Lindgren, Martha
Nyholm, Karl
Nylund, Felix
Nylund, Otto Alexander
Nyström, C. G.
Pakarinen, Bruno
Palin, Karl
Palm, Emil Gustaf
Palmros, Elin
Parkkonen, Tyyne
Pauli, G.
Rautiainen, Hjalmar
Relander, Erika
Rissanen, Juho
Rosenberg, William
Rosenqvist, Juho
Runeberg, Greta
Runeberg, Walter
Saarinen, Eliel
Sahlsten, Anna
Sallinen, Olga
Sallinen, Tyko
Salo, Vilho
Saltzman, Emma
Schalin, Teodor
Schjerfbeck, Helene
Seppälä, Lennart
Silfverberg, Anna
Silfverberg, Signe
Simberg, Hugo
Sjöblom, Hilda
Sjöstrand, Carl Eneas
Sjöstrand, Helmi
Sjöström, Gunnel
Sjöström, Vilho
Soldan-Brofeldt, Venny
Solitander, Gertrud
Somoff, G.
Sparre, Louis
Stigell, Robert
Stigzelius-de Cock, Julia
Stjernschantz, Beda
Takanen, Johannes
Tallgren, Aili
Tandefelt, Heikki
Tarhonen, Saima
Thilén, Ada
Thomé, Verner
Tigerstedt, Saima
Tikkanen, J. J.
Tirkkonen, Jalmari
Topelius, Zacharias
Toppelius, Woldemar
Vaenerberg, Thorsten
Wahlroos, Anna-Lena
Wahlroos, Dora
Vallgren, Ville
Wasastjerna, Torsten
Westerholm, Victor
Westermarck, Helena
Wettenhovi-Aspa, Sigurd
Wigren, G. E.
Wiik, Maria
Wikström, Emil
Winter, Georges
Wlasoff, Sergei
Wright, Ferdinand von
Vuori, Kaarlo
Ålander, Fredrik
Ölander, Elin
Kohdeyhteisöt
Lindemarckska fonden


±